Ostatky a babiččiny koblihy

15.02.2022

Období od Tří králů do Popeleční středy patřilo zábavě, plesům a zabíjačkám. Zvyky související s Hromnicemi, masopustem, ostatky i hanáckým právem se u nás již dávno nedodržují, což je škoda... ale naštěstí si tyto dávné obyčeje můžeme připomenout ve skanzenu v Příkazích a některé dědiny ještě drží průvod masek nebo i vyvádění medvěda. Babička jen povzdechne, že by se za jejího mládí pochovala basa a jde zadělat na koblihy... 

Nad koblihou babičky Papicové si vždy vyposlechnu příběh, kdy neměla na zadělání těsta mléko a vydala se ho vyprosit k sousedce, kde si vyslechla jakápak je to hospodyňka, když nevyšetřila trochu mléka na koblihy. Nadarmo se neříká, že jsou Hanáci lakomí, viďte? Ale babička se koblih vzdát nechtěla a řekla si, že jí ještě ukáže jaké nasmaží koblihy a zadělala je bez mléka. Potom přinesla panímámě ochutnat a ta nepoznala rozdíl a jaký  prý měla boule za ušima!

O tento nadčasový bezlaktózový recept se s Vámi ráda podělím, protože byť jsem Hanačka, tak snad lakomá nejsem...

Koblihy babičky Papicové 

Těsto zaděláme z:

250 ml vody

1 menší lžíce cukru

3 dkg droždí

3 žloutky

2 lžíce oleje

1 lžíce rumu

špetky soli

a 400-500 g hladké mouky, podle hustoty, protože těsto nesmí být ani řídké, ani tuhé. Babička říká, že je to jako v pohádce O chytré horákyni - ani bosá, ani obutá.

Doba kynutí závisí na teplotě v místnosti. Pro těsto na koblihy je vhodnější chladnější klima, aby kynulo déle, asi 3 hodiny. Těsto musí vždy nakynout a pak ho promícháme. Tento proces opakujeme nejlépe 3-4 krát.

Poté můžeme začít tvořit koblížky, ale toto těsto je daleko křehčí! Proto bohatě pomoučíme vál, těsto na něj vyklopíme a POZOR! nerozvalujeme válkem, ale jen jemně rukou roztáhneme na plát vysoký asi 1 cm. Vykrojíme koblížky kulatým vykrajovátkem a odkládáme na pomoučenou desku, kde necháme ještě 10 minut odpočinout pod utěrkou.

Mezitím si rozpálíme olej a koblihy do něj opatrně vkládáme. Po krátkém smažení dorůžova, kdy je kobliha ponořena jen zpoloviny, pomocí dvou vidliček koblihu otočíme a dosmažíme z druhé strany. Při smažení od koblih nesmíme odcházet, je to velice rychlé.

Usmažené koblihy dáme na ubrousek okapat a poté naplníme oblíbenou marmeládou nebo povidly. Nejlepší regionální povidla pro Vás taky máme! Jsou to ty od pana Netopila z Žalkovic a jsou 100% ze švestek (žádné nadstavování jablky ani ničím jiným, žádné doslazování), koupíte je v naší farmářské prodejně To pravé z Hané v Olomouci nebo taky u nás na pekárně!

Zbylé odkrojky těsta si dejte taky osmažit, ale tak jak jsou! Toto těsto se nesmí znovu zpravovávat! Kdyby jste odkrojky zpracovali opětovně dohromady, vznikne Vám z toho jak my říkáme "hypar", tedy nepodarek.

                                                                                                                   Teď už jen pocukrovat a dobrou chuť  

                                                                                                                                                                        přeje Svatka