Naše loňská svatba

10.04.2021

Svatební přípravy v pekárně máme rádi, baví nás ten ruch kolem. Pekárna vždycky ožije svatebním veselím, i když se nás v podstatě netýká. Na svatebních zákuscích i dortech si dáváme záležet, s klidem v duši nachystáme výslužky a popřejeme snoubencům hodně štěstí do manželství s ujištěním, že jejich velký den bude ten nejkrásnější. Horší je pokud se nás ta svatba osobně týká, protože když se Vám žení syn a Vy se u toho pečení dojímáte, najednou je to, panečku, úplně jiný kafe!

Další text je psán očima nevěsty Katky, protože danou situaci vystihla na svém svatebním blogu, a tak článek s ročním odstupem revidovala, aby byl čitelný i pro Vás - čtenáře Plků z pekárny. Jen ještě jednou upozorním, že v tomto případě jde veškerá profesionalita stranou. Vaše Svatka!

Jak se válčilo v pekárně

Celou dobu jsem byla hodně skeptická, zda všechno stihneme, protože Pavel mi zakázal objednávat zákusky a dort někde jinde. Jednou máme rodinnou pekárnu, a tak si budeme píct sami... to je přeci logický. Už toho, co jsme chtěli zvládnout sami bylo na mě moc, ale šli jsme odhodlaně do toho.

Taky mě uklidnila myšlenka, že maminka babičky Papicové chystala svatbu už mojí babičce. To víte, tehdy byla svatba záležitostí celé dědiny. Přizvaly se ženský na pomoc a společně nejen pekly, ale taky vařily a vlastně nachystaly komplet celou hostinu. Magdaléna Navrátilová byla tímto v okolí vyhlášená a každý si ji rád přizval na pomoc. Tohle umění po ní převzala i babička Papicová, i když se specializovala už konkrétně na zákusky a dorty. Babička pekla na svatbu taky mojí mamince a později také mým tetám, takže jsem to brala tak, že si v pekárně prostě musíme napéct i my. 

Byť jsme s Pavlem udělali mega zásoby mouky, cukru a dalších nezbytností v Makru (s tak naloženým vozíkem jsem sama nepohla), měla Pavlova maminka co dělat a neustále doplňovala chybějící ingredience, do toho se snažila celý chod pekárny a návaznost prací ukočírovat. (Nutno dodat, že jsme pekli za plného provozu pekárny, takže kromě naší svatby, kterou jsme hodně prožívali, se ještě pekly další zakázky.)

Výslužky jsme krásně zvládli během dvou dnů i srovnat do krabiček s razítkem - razítko s našimi jmény bylo překvapením od Pavlové maminky a bez něho nesměla žádná krabička opustit pekárnu - byl to takový moc milý detail, který potěšil nejen nás snoubence! 

Další dny nás čekalo nachystat zákusky na hostinu a svatební dort, akorát už trochu docházely síly a přibývaly nervy, zda to všechno stihneme, protože nás ještě čekala výzdoba sálu.

Můj svatební dort 

Dlouho jsem přemýšlela, jestli se do svého vlastního svatebního dortu vůbec mám pouštět, nakonec jsem si nedovedla představit, že bych ho do rukou svěřila někomu jinému. Věděla jsem, že už je to na mě velké sousto - sama jsem chystala sál, starala se o malé dítě, rozvážela výslužky a připravovala sama sebe na náš velký den. 

Nakonec jsem musela s těžkým srdcem spoustu úkonů delegovat na moje blízké, což nemám ráda, protože už dopředu vím, že to nedopadne dobře. Začalo to zjištěním, že jsme zapomněli koupit mascarpone, které náš obětavý soused sháněl pozdě večer po všech čertech.

Do toho syn už dost rozladěný ze všech příprav, lítání a zařizování, zkrátka mě potřeboval. Musela jsem tedy jednotlivé úkoly delegovat na ostatní. A opravdu, kazilo se, co se dalo. Nepovedla se jedna várka krému, prostřední korpus se musel upéct znovu. A já na pokraji sil jsem další den vstávala brzy ráno, abych se to pokusila ještě zachránit... 

Tlačil mě čas. Musela jsem ještě rozvézt zbytek výslužek, dokončit výzdobu sálu, nachystat mísy na snídani, čekaly na mě ještě zkrášlovací procedury... a já se furt patlala s dortem a do toho mi kafrala babička Papicová o tom, že ona teda je zvyklá na její dorty a já pořád zavádím nějaký novoty. 

Těmi novotami myslela taky cheesecake a panna cotty, ty na letní svatbu vřele doporučuji, zmizely nadzvukovou rychlostí! 


Pár postřehů a rad 

Celou svatbu jsme si chystali a zorganizovali sami, tak možná oceníte pár postřehů z naší loňské svatební zkušenosti. Zmíním se o tom, kdy je vhodný čas objednat zákusky a svatební dort a taky zkusíme poradit, co si počít s hosty, kteří mají potravinové alergie.

Kdy objednat zákusky a svatební dort

Často se ptáte, kdy je vhodný čas objednat svatební zákusky. Tak tedy Váš telefonát by měl v pekárně zaznít nejpozději s rozesláním pozvánek. Proč? Protože už budete mít ujasněný počet lidí, které chcete pozvat, a tak se už můžeme bavit konkrétněji. Když vezmu, že se svatba standardně plánuje téměř rok, pozvánky se rozesílají nejpozději dva až tři měsíce předem. Pokud však na matrice zjistíte, že jde o velice žádané datum nebo si to sami myslíte, je lepší se ozvat o něco dříve, protože je možné, že kapacita naší pekárny dosáhne svého maxima. 

Vaše kroky by měly do pekárny směřovat ještě 14 dní před svatbou (nebo alespoň telefonní hovor). Na schůzce si potvrdíme termín konání svatby, ujasníme počet hostů a tedy počet zákusků na hostinu, jakou máte představu o svatebním dortu a taky počet výslužek a jejich obsah. Výslužky se většinou předávají ještě před svatbou, nebo alespoň část, proto se chystají dříve a můžete je mít již srovnané komplet do krabiček od nás. 

Zákusky na hostinu si většinou snoubenci přebírají den předem, aby měla obsluha dostatečný prostor k nachystání sweet baru. V blízkosti sweet baru je vhodné strategicky umístit také kávovar, tedy coffee bar.

Hosté s potravinovými alergiemi

Potravinových alergií se u našich zákazníků vyskytuje čím dál víc. Snažíme se vyjít vstříc všem, i když je to někdy pro nás velká výzva. Myslím, že naše pekárna v tomto směru už ušla dlouhou cestu, neustále na nabídce zákusků s ohledem na alergie pracujeme. Jsme tedy schopni nabídnout řadu zákusků a dortíků, které jsou přirozeně bez lepku či bez laktózy.

Vhodné je ujasnit si kolik takových strávníků na svatební hostině bude. My pro ně připravíme sladké občerstvení, které bude řádně označeno, o čemž se při předávce společně ještě ujistíme. Poté je vhodné informovat včas obsluhu a nejlépe obsluze rovnou dotyčné představit, aby bylo jasné o koho jde a tím zamezíte mnohým nedorozuměním. Rovněž tito hosté ocení, když jsou pokrmy z rautu i na sweet baru viditelně označeny, aby věděli, na čem si můžou s klidem pochutnat. 

Výše uvedené píšu cíleně, protože sama si nejsem jistá, jestli se nám vše v tomto ohledu povedlo podchytit. Opravdu je podle mého názoru důležité, aby této skutečnosti obsluha věnovala zvýšenou pozornost. Nechceme, aby hostům bylo špatně a nevěsta se ženichem jsou zaměstnáni příliš, aby tohle byli schopni sami uhlídat. Netřeba se však hned děsit nebo potravinové alergie vnímat jako problém. Řada našich zákusků je přirozeně bezlepková a kdekdo by ani nevěřil jak můžou být třeba pohankové dortíky dobré!

Váš svatební dort

Svatební dorty pečeme s nadšením, a to jak jednoduché, tak i více-patrové. Vždy vyslechneme konkrétní představy snoubenců o tom, jak by měl ten jejich vysněný svatební dort vypadat a jak chutnat. Možností je neuvěřitelné množství, ať už jde o klasiku, potahované dorty, naked dorty, s čerstvým ovocem, s modelovanými či s rostlými květy.

Svatební tabuli si většinou nevěsty rády sladí do oblíbených barev, což se týká i svatebního dortu. Pokud si nevěsta zvolí rostlé květy, doporučuji se domluvit s floristkou, aby dodala i část květin na dort, tak můžete ladit svatební dort s výzdobou sálu i s kyticí nevěsty. Rovněž je vhodné předem vybrat figurky ženicha a nevěsty nebo různé zápichy siluet apod. pokud je na svém svatebním dortu budete chtít.

Další praktickou radu mám o tom, jak na krájení dortu, což je jedním z očekávaných bodů programu. Pokud máte svatební hostinu v restauraci, tak stačí většinou ukrojit z dortu jeden dílek a obvykle ženich s nevěstou ochutnají první sousto. Daný akt náležitě zaznamená fotograf a zbytek přenecháte na personálu. Máte-li svatební hostinu ve vlastní režii, může se stát, že v tom zůstanete sami jako já, netřeba se zaleknout. Dort se krájí jednoduše po jednotlivých patrech a pokud zavazí nějaká ozdoba, tak se prostě oddělá bokem. 

Pokud budoucí nevěsty dočetly až sem, chtěla bych jim na závěr vzkázat, že jsem ráda, že jsme si v pekárně prošli naší svatbou, protože teď Vám budeme lépe rozumět. A pamatujte, Vaše přání nemusí být nikdy rozumově podložené...

...stačí přeci, že nevěsta si to tak přeje!!!

Za krásné fotky děkujeme Foto CRIS.